Ginekologia

Oferujemy kompleksową opiekę zarówno w obszarze okresowych badań profilaktycznych, jak i w zakresie diagnostyki i leczenia schorzeń narządu rodnego.

Zapewniamy ciągłość leczenia w warunkach szpitalnych, gdzie prowadzimy pełen panel leczenia operacyjnego, od drobnych zabiegów po najbardziej zaawansowane procedury operacyjne.

Niezależnie od tego, czy aktualny stan zdrowia wymaga skomplikowanych zabiegów operacyjnych, czy są to jedynie okresowe badania kontrolne, w naszej pracy kierujemy się starannością oraz rzetelnością.

BADANIA PROFILAKTYCZNE

Czy zadbanie o swoje zdrowie może wydłużyć życie?

Coroczne badania w gabinecie ginekologicznym są najlepszą profilaktyką schorzeń narządu rodnego. Regularne kontrole mogą uchronić nas przed rozwojem groźnych chorób, które we wczesnych stadiach rozwijają się bezobjawowo.

Zestawione badanie ginekologiczne, cytologia na podłożu płynnym lub genotypowanie wirusa HPV, ultrasonografia dopochwowa, badanie piersi, którego uzupełnieniem jest ultrasonografia gruczołu piersiowego oraz mammografia wykonywana profilaktycznie po 50 roku życia to badania umożliwiające wykrycie nowotworu we wczesnym etapie i niejednokrotnie zapewniają całkowite jego wyleczenie.

PORADNICTWO ANTYKONCEPCYJNE

Jak mądrze i bezpiecznie kotrolować swoje ciało?

Współczesna kobieta ma prawo do decydowania o własnym ciele, planowaniu potomstwa oraz ustaleniu wielkości rodziny. Świadoma antykoncepcja nie jest już tematem tabu, lecz świadczy o odpowiedzialności w wymiarze społecznym oraz osobistym. Lęk przed niechcianą ciążą nie powinien wpływać na jakość życia oraz przeżywanie seksualności.

Nowoczesna antykoncepcja może przybierać formę doustną, podskórną, dopochwową lub domaciczną. Dobór najlepszej formy antykoncepcji zarówno u zdrowych kobiet, jak i u tych, które zmagają się z chorobami współistniejącymi, jest podstawą poradnictwa antykoncepcyjnego.

POLIPY MACICY

Bądź uważna na pierwsze ostrzeżenia Twojego ciała.

Polipy to łagodne przerosty błony śluzowej macicy. Zazwyczaj nie dają objawów, lecz czasem towarzyszą im krwawienia międzymiesiączkowe, krwawienia po stosunku lub przedłużające się miesiączki. Pomimo iż nie są to stany przednowotworowe, a częstość ich zezłośliwienia waha się od 0,1 do 1 procenta, zazwyczaj dąży się do ich usunięcia.

Rozróżniamy dwa rodzaje polipów: polipy szyjki macicy, które można usunąć na fotelu ginekologicznym w czasie rutynowej wizyty oraz polipy jamy macicy, które resekujemy przy pomocy histeroskopu, czyli małej kamerki wprowadzanej do wnętrza jamy macicy. Bez względu na rodzaj polipa zawsze konieczne jest przekazanie materiału do badania histopatologicznego po jego usunięciu.

DYSPLAZJA SZYJKI MACICY

Czy dysplazja szyjki macicy może prowadzić do raka?

Dysplazja jest stanem przedrakowym szyjki macicy. Brak leczenia lub nadzoru tej nieprawidłowości może po paru, lub parunastu latach doprowadzić do raka szyjki macicy. Schorzenie to często nie daje objawów, dlatego tak ważne są regularne kontrole ginekologiczne. Diagnostyka polega na ocenie cytologicznej oraz kolposkopowej, a potwierdzenie uzyskujemy na drodze biopsji. Postępowanie zależne jest od stopnia nasilenia zmian: dysplazja małego stopnia zazwyczaj ustępuje samoistnie i wymaga jedynie nadzoru, w przypadku dysplazji dużego stopnia wskazane jest wycięcie stożka konizacyjnego z szyjki macicy wraz ze zmianą.

MIĘŚNIAK MACICY

Czy mięśniaki macicy trzeba operowac?

Mięśniaki macicy są najczęstszym nowotworem niezłośliwym macicy. Szacuje się, że występują nawet u 50 procent kobiet. Postępowanie uzależnione jest od takich czynników jak wielkość mięśniaka, jego lokalizacja, oraz występowanie objawów współistniejących. Często zmiany te, wymagają jedynie obserwacji, lub hormonoterapii, która ma na celu eliminację objawów towarzyszących. W części przypadków konieczne jest leczenie operacyjne, którego zakres oraz rodzaj uzależniony jest od lokalizacji zmiany, jej wielkości, planów prokreacyjnych oraz oczekiwań pacjentki. Większość mięśniaków usuwamy metodami małoinwazyjnymi jak laparoskopia lub histeroskopia.

ZABURZENIA MIESIĄCZKOWANIA

Czy nieregularne miesiączki to symptom poważnych zmian?

Regularne miesiączkowanie jest oznaką dobrego stanu zdrowia oraz prawidłowej równowagi hormonalnej. Zaburzony cykl miesiączkowy lub nieprawidłowe krwawienie miesięczne może być oznaką zmian hormonalnych, anatomicznych lub choroby ogólnoustrojowej. Postępowanie przede wszystkim powinno się opierać na szczegółowej diagnostyce, a postępowanie zależne jest od przyczyny powstania tych zaburzeń.

TORBIELE JAJNIKÓW

Czy torbiele jajnika trzeba operowac?

Torbiele jajnika to bardzo niehomogenna grupa zaburzeń, od zmian czynnościowych poprzez zmiany łagodne, aż po raka jajnika. Szczegółowa diagnostyka ultrasonograficzna oraz badania dodatkowe pozwalają na efektywną diagnostykę różnicową. Postępowanie zależne jest od rodzaju zmiany i polega na obserwacji, farmakoterapii lub zabiegu operacyjnym. W przypadku zmian kwalifikujących się do usunięcia metodą z wyboru jest chirurgia małoinwazyjna, czyli laparoskopia.

ENDOMETRIOZA

Czy endometrioza to poważne schorzenie?

Endometrioza to schorzenie, którego podłożem jest występowanie komórek błony śluzowej trzonu macicy poza jamą macicy, np: w jajniku lub otrzewnej. Charakterystycznymi objawami dla tego zaburzenia są bolesne miesiączki oraz cykliczny ból w podbrzuszu. Ponadto często występuje ból przy stosunku oraz plamienia międzymiesiączkowe, a w bardziej zaawansowanych etapach choroby krew w kale lub moczu. Podstawą diagnostyki jest badanie ginekologiczne oraz szczegółowa ultrasonografia dopochwowa i przezbrzuszna z oceną ognisk endometriozy głęboko naciekającej. Potwierdzenie rozpoznania uzyskuje się na drodze laparoskopii. Leczenie obejmuje postępowanie farmakologiczne, operacyjne lub skojarzone.

Co nas wyróżnia?

  • wieloletnie doświadczenie

  • holistyczne podejście

  • możliwość wykonania kompletu badań na jednej wizycie, (badanie ginekologiczne, USG ginekologiczne, USG piersi oraz cytologia)

  • nowoczesny sprzęt

  • możliwość kontynuacji leczenia w warunkach szpitalnych

  • specjalizacja z ginekologii i położnictwa, specjalizacja z ginekologii onkologicznej

  • studia z uroginekologii


Zobacz również